Gadżet do samochodu

Kierowca uzbrojony w smartfona może znacznie więcej. Aplikacje prowadzą go do celu z pominięciem korków, ostrzegają przed fotoradarami i kontrolami policji, pozwalają na sprawdzenie aktualnej pozycji czy nagranie filmu z trasy. Coraz częściej umożliwiają też zdobywanie wiedzy na temat samochodu dzięki zbieraniu danych z systemu diagnostycznego auta. Robią to łącząc się z pojazdem za pośrednictwem modułu OBD2 poprzez Bluetooth.

IzzyDrive OBD
A teraz wyobraźmy sobie aplikację, którą potrafi te wszystkie rzeczy na raz, a może nawet jeszcze więcej… Wyzwaniu temu postanowili sprostać twórcy aplikacji Izzy Drive, która zmienia smartfona z systemem Android w komputer pokładowy. Jak? Komunikuje się z samochodem poprzez Bluetooth za pośrednictwem modułu OBD2, który trzeba wpiąć w gniazdo diagnostyczne. Izzy Drive nie tylko pokazuje rzeczywistą prędkość, którą zegary na desce rozdzielczej często przekłamują, ale także obroty, oraz chwilowe i średnie spalanie. Prezentuje również parametry, które nie są eksponowane, np. obciążenie silnika czy położenie przepustnicy. I tu od razu uwaga: Izzy Drive współpracuje z większością aut wyprodukowanych po 2001 roku, jeśli mają silniki benzynowe oraz wyprodukowanymi po 2002 roku – jeśli pod ich maskami pracują jednostki Diesla. Na odczytywaniu danych samochodu nie kończą się jednak możliwości Izzy Drive.

IzzyDrive1
Aplikacja dodatkowo… ostrzega przed fotoradarami i kamerami na skrzyżowaniach w całej Europie oraz pozwala na zgłaszanie zdarzeń drogowych takich jak wypadki, kontrole policji, korki czy złe warunki atmosferyczne. Ponadto za jej pomocą da się zlokalizować zaparkowany samochód (na wypadek, gdyby kierowca zgubił się np. na dużym parkingu pod hipermarketem) oraz przekształcić telefon w wideorejestrator. Umożliwia bowiem nagrywanie filmu w pętli nie zajmując przy tym całej dostępnej pamięci telefonu plikami wideo. Czas nagrania ustalany jest w ramach konfiguracji – domyślnie są to 3 minuty. Ciekawą funkcja są filmy alarmowe. W dowolnym momencie ostatnie 10 sekund filmu można wysłać na serwer gdzie jest dostępny w ramach usługi Izzy Drive WWW.
Ponadto istnieje możliwość wykonania diagnostyki samochodu i kasowania błędów związanych z pracą jego układów. Bardziej wymagającym Izzy Drive oferuje możliwość analizowania stylu jazdy w internecie na mapie i wykresach z wyliczeniem m.in. kosztów paliwa za wybrany okres. Właściciele samochodów firmowych docenią z kolei możliwość łatwego generowania tzw. kilometrówek.
Na koniec garść istotnych informacji dotyczących kosztów: Izzy Drive w wersji bezpłatnej pozwala na korzystanie z podstawowych funkcjonalności np. wideorejestratora, ostrzegania przed fotoradarami oraz kamerami na skrzyżowaniach, a także zgłaszania zdarzeń drogowych. Korzystanie z aplikacji w pełnej wersji, z danymi dotyczącymi samochodu, to wydatek 2,99 zł. Dodatkowo należy dokupić moduł OBD2 w cenie 79 zł (dostępny na www.izzydrive.eu/shop). Roczna opłata za korzystanie z Izzy Drive WWW (pozwala przechowywać filmy oraz przejechane trasy i dane pojazdu czy tworzyć wspomniane kilometrówki) wynosi z kolei 49 zł.

Źródło: Interia, www.izzydrive.eu

 

Jak to działa? Zobacz w sekcji Wideo

 

IzzyDrive

 

 

Post Scriptum (24 maja 2017 r.):

Redakcja próbowała się skontaktować z firmą oferującą Izzy Drive, niestety maile pozostały bez odpowiedzi. Aplikacja jest datowana na 2015 r., z czego można domniemywać, że produkt nie jest rozwijany.

Ale to nie jest problem – moduły OBD są dostępne w wielu miejscach (np. na Allegro lub Aliexpress), kosztują od ok. 1 USD. Ze sklepu Google można pobrać aplikację Torque (na Androida) lub z iTunes – aplikację iOBD2, które funkcjonalnie odpowiadają Izzy Drive i mają równie bogate menu.

 

Moduł OBDII wraz z oprogramowaniem na PC (także w języku polskim) oferowany na Aliexpress za ok. 2 USD. Zdjęcie: Aliexpress

 

Aplikacja Torque

 

Aplikacja iOBD2

Authors

Related posts

Góra
English