Źródło nieograniczonej energii z fuzji jądrowej

W ubiegłym roku inżynierowie ze Skunk Works – laboratorium Zaawansowanych Programów Rozwojowych koncernu Lockheed Martin (które dało światu m.in. samolot SR-71 Blackbird) – obiecali, że w ciągu 4 lat stworzą tani i bezpieczny reaktor fuzyjny, który zakończy wszystkie nasze problemy energetyczne. Teraz ogłosili oni sukces.
Od dawna wiadomo co trzeba zrobić – fuzja nie jest żadną tajemnicą. Reaktor fuzyjny działa poprzez kontrolowaną syntezę termojądrową lekkich jąder, dzięki czemu powstają ogromne ilości energii, a jedynymi pozostałościami po reakcji są wolny neutron i jądro helu. Problemem jest jednak stworzenie wydajnego i taniego rozwiązania, gdyż obecnie potrzeba do tego gigantycznych laserów czy toroidalnych pułapek magnetycznych.
Inżynierowie z Lockheed Martin ogłosili, że udało im się dokonać przełomu i w ciągu dekady na rynku powinien być dostępny reaktor fuzyjny, który z łatwością będzie można zmieścić na ciężarówce. A to dzięki opracowaniu komory magnetycznej, która jest o 90% mniejsza od rozwiązań, które udało się opracować dotychczas.
Prototyp urządzenia powinien być gotowy już za rok, a dodatkowym plusem ma być to, że da się je podłączyć bez najmniejszego problemu do istniejących sieci energetycznych.
I jeśli faktycznie potwierdzą się wszystkie te zapowiedzi to będziemy mogli mówić o wkroczeniu w nową erę – ludzkość przestanie polegać na paliwach kopalnych i będziemy mogli stworzyć w dowolnym momencie tyle energii, ile będziemy potrzebowali.

 

Źródło: www.geekweek.pl

Authors

Related posts

Góra
English