Bateria ładowana w 2 minuty, o żywotności 20 lat

Chińscy naukowcy z Nanyang Technology University z Singapuru opracowali akumulator ładujący się w kilka minut, o żywotności 20 lat. Jest to więc 10 razy dłużej niż w przypadku stosowanych dziś baterii litowo-jonowych.
W tej baterii grafit, główny materiał anodowy stosowany w bateriach typu Li-ion, został zastąpiony nowym materiałem żelowym z dwutlenku tytanu i wodorotlenku sodu. Co więcej, badacze z NTU znaleźli sposób na przekształcenie dwutlenku tytanu w małe nanorurki. Przyśpiesza to reakcje chemiczne zachodzące w baterii i to pozwala na superszybkie ładowanie. Dodatkowo dwutlenek tytanu jest materiałem tanim, łatwo dostępnym i bezpiecznym.
Wynalazek ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w przemyśle samochodowym – do aut elektrycznych. Długi czas ładowania i niewystarczająca trwałość dotychczas stosowanych akumulatorów stanowią podstawowe przeszkody na drodze do ich popularyzacji.
Twórca wynalazku, Profesor Chen Xiaodong twierdzi, że już w ciągu dwóch lat technologia może wejść na rynek, wpływając zwłaszcza na obszar motoryzacji. Gdyby dało się ładować auto w kilka minut, zniknęłaby poważna bariera w używaniu samochodów elektrycznych. Dłuższa żywotność baterii dodatkowo obniżyłaby koszty eksploatacji elektrycznego samochodu.

Profesor Chen

Samochody elektryczne będą w stanie dramatycznie zwiększyć swój zasięg, bo ładowanie ich akumulatorów potrwa około 5 minut, mniej więcej tyle, ile obecnie trwa postój na stacji benzynowej – twierdzi prof. Chen.

Authors

Related posts

Góra
English