We Wrześni powstanie fabryka Volkswagena

Budowa nowej fabryki Volkswagena w wielkopolskiej Wrześni stała się faktem. Volkswagen Poznań otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę. Zakład ma produkować ponad 80 tys. samochodów rocznie, przy zatrudnieniu na poziomie 2,3 tys. osób.
Starosta Wrzesiński nadał w poniedziałek klauzulę ostateczności decyzji o pozwoleniu na budowę nowej fabryki Volkswagena w miejscowości Białężyce koło Wrześni. Fabryka powstanie na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która jest podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Teren budowy obejmie obszar 220 ha. W nowej fabryce od 2016 r. produkowana będzie nowa generacja modelu Volkswagen Crafter.
Od ponad 10 lat w Volkswagen Poznań produkowany jest miejski samochód dostawczy VW Caddy oraz Transporter T5. W skład nowego zakładu we Wrześni wchodzić będzie dział budowy karoserii, lakiernia oraz dział montażu.
Jak powiedział Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań: – Wydanie pozwolenia na budowę to dla nas kolejny krok w realizacji celu, jakim jest powstanie nowej fabryki we Wrześni. W ciągu 1,5 roku musimy uruchomić zakład.
Budowa nowej fabryki motoryzacyjnej to także szansa dla polskich dostawców. Przedstawiciele Volkswagena kładą duży nacisk na pozyskiwanie lokalnych, polskich dostawców. – Już dziś ok. 40 % części bezpośrednio produkcyjnych dostarczanych do poznańskiej fabryki Volkswagena pochodzi od polskich dostawców, dodał Jens Ocksen. Procentowy udział polskich przedsiębiorstw w wolumenie części pośrednio produkcyjnych jest jeszcze większy, bo wynosi aż 80%.

Volkswagen Poznań zlokalizowany jest w Poznaniu. Zakład utworzony został w 1993 r. jak spółka jv pomiędzy koncernem Volkswagen SA, a poznańską fabryką “Tarpan”. W 1996 r. Volkswagen Poznań został przejęty przez koncern Volkswagen SA, a rok później włączony w struktury marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Całkowita powierzchnia zakładu, obejmująca trzy obszary, to 739 tys. m2, z których 90% powierzchni zajmują budynki i hale produkcyjne. Pod koniec 2013 r. zatrudnienie w VW Poznań wynosiło 6,5 tys. pracowników. W ub.roku wyprodukowano tu 170,9 tys. lekkich samochodów użytkowych.

Caddy

Authors

Related posts

Góra
English