Diamentowa nano-nić – koniec z urwanymi guzikami?

NanonicNaukowcom z Carnegie Institution of Washington udało się właśnie stworzyć bardzo unikalny materiał – to diamentowa nano-nić, która składa się z diamentów najmniejszych, na jakie pozwala fizyka. Ale w zasadzie nie to jest najważniejsze – ma ona bowiem oferować dużo lepsze właściwości mechaniczne od najmocniejszych znanych nam materiałów taki jak węglowe nanorurki.
Nowy materiał jest nie tylko bardzo wytrzymały, lecz także ma dużą sztywność i jest przy tym niezwykle lekki – dając nadzieję na rewolucję w wielu dziedzinach przemysłu – być może okaże się on także idealnym włóknem do stworzenia liny dla kosmicznej windy, o której marzy wielu z nas.
Materiał ten powstał poprzez kompresję najprostszego z karbocyklicznych węglowodorów aromatycznych – benzenu – pod ogromnym ciśnieniem 200 tysięcy atmosfer. Okazało się, że w takich warunkach tworzy się z niego długi łańcuch polimerowy składający się z węglowych pierścieni, w których atomy ułożone są dokładnie tak jak wewnątrz diamentów. Sekretem w jego tworzeniu jednak jest nie tylko bardzo silna kompresja, lecz powolna dekompresja – to dopiero w jej trakcie tworzą się połączenia węgiel-węgiel i powstaje bardzo uporządkowany łańcuch węglowych czworościanów (będącymi tym samym najmniejszymi diamentami jakie uda się kiedykolwiek stworzyć).
Zanim jednak materiał ten trafi do użycia w przemyśle do przezwyciężenia pozostało parę problemów: na razie jego struktura w niektórych miejscach jest zaburzona, a do tego konieczne jest opracowanie techniki jego taniej, masowej produkcji.

źródło: www.geekweek.pl

Authors

Related posts

Góra
English