DIRIS Digiware – modułowy system pomiarów elektroenergetycznych

Firma SOCOMEC proponuje najnowszą innowację technologiczną: DIRIS Digiware. Jest to całkowicie modułowy i elastyczny system monitorowania i pomiaru energii elektrycznej.

Digiware1.jpg_ico500

DIRIS Digiware jest prostym rozwiązaniem umożliwiającym zbudowanie modułowego systemu pomiarowego. W minimalnej wersji zawiera wyświetlacz, moduł pomiaru napięcia, moduły pomiaru prądu i przetworniki prądowe.

System DIRIS Digiware: moduły pomiaru prądu z centralnym wyświetlaczem i wspólnym modułem pomiaru napięcia

Modułowy system DIRIS Digiware z podziałem funkcji bazuje na scentralizowanym wyświetlaczu, pojedynczym module pomiaru napięcia i modułach pomiaru prądu połączonych za pośrednictwem szyny Digiware (kablami RJ45), zapewniając pomiar energii w punkcie połączonym najbliżej rzeczywistego obciążenia. Każdy z modułów pomiaru prądu może monitorować jeden lub kilka obwodów za pośrednictwem niezależnych przetworników prądowych (3, 4 lub 6 w zależności od modułu). W przypadku modułów 3-wejściowych istnieje możliwość monitorowania obwodu 3-fazowego lub 3 obwodów jednofazowych.
Te cztery elementy składowe (centralny wyświetlacz, moduł pomiaru napięcia, moduły pomiaru prądu i przetworniki prądowe) stanowią serce systemu. W aplikacjach bez lokalnego wyświetlacza, interfejs DIRIS Digiware C-31 centralizuje wszystkie dane systemowe. Dane z modułów Digiware i jednostek zdalnych są centralizowane za pomocą jednej lub kilku bramek komunikacyjnych DIRIS G. Każda z bramek zawiera wbudowany webserwer WEBVIEW do monitorowania parametrów elektrycznych w czasie rzeczywistym i analizy zużycia energii.
System uzupełnia opcjonalny tablet z ekranem dotykowym. Może on zostać zamontowany na panelu i podłączony za pomocą kabla Ethernet lub bezprzewodowo przez sieć WiFi (za pośrednictwem routera), dostarczając dane dla oprogramowania do zarządzania energią, np. pakietu VERTELIS.

DIRIS_Digiware3Przykład architektury z pojedynczą bramką dostępową: system pozwala również na centralizowanie danych w kilku połączonych kaskadowo lub równolegle bramkach dostępowych

 

Do monitorowania zdalnych punktów użytkownik może wykorzystać jednostki pomiarowe DIRIS B-30 z komunikacją bezprzewodową lub interfejsem RS485.

Zaawansowana technologia … to proste
Pozorna prostota opisywanej koncepcji pomiarowej jest wynikiem posiadanego przez firmę SOCOMEC doświadczenia w zakresie pomiarów elektrycznych i technologii komunikacyjnych, jak również spójnej wizji odnośnie cech pomiarowych systemów przyszłości. Powinny one zapewnić dużą dokładność, elastyczność, możliwość pomiaru wielu obwodów i funkcjonalność plug & play, a także powinny to być systemy tanie.

Korzyści
Dla podwykonawców i projektantów paneli:
• DIRIS Digiware jest systemem plug & play: zastosowanie złączy RJ45 i RJ12 daje tu możliwość szybkiej integracji modułów i automatycznej konfiguracji podłączonych przetworników prądowych,
• DIRIS Digiware jest przede wszystkim systemem bardzo tanim: jego implementacja odbywa się w czasie czterokrotnie krótszym niż w przypadku innych systemów, małe wymiary modułów pozwalają zaoszczędzić przestrzeń w szafach sterowniczych, natomiast zintegrowanie funkcji pomiaru napięcia, komunikacyjnych i wyświetlacza zapewnia nawet 30-procentową redukcję kosztów w porównaniu z obecnymi technologiami pomiarowymi.

Dla użytkowników końcowych:
• duża dokładność systemu w szerokim zakresie obciążeń oznacza, że może on zapewnić nieporównywalną precyzję pomiaru energii, pozwalającą realizować inicjatywy z zakresu zwiększania sprawności energetycznej,
• DIRIS Digiware umożliwia identyfikację większości obciążeń i zapewnia stałe monitorowanie wielu parametrów elektrycznych pod kątem występowania anomalii. Dzięki monitorowaniu jakości energii elektrycznej, system pozwala łatwiej przewidywać awarie sieci,
• DIRIS Digiware zapewnia bardzo dużą elastyczność i doskonale nadaje się do zastosowań w instalacjach o ograniczonej przestrzeni montażowej. System może być łatwo integrowany w istniejących aplikacjach dzięki możliwości wykorzystania przetworników z rdzeniem dzielonym.

Zgodność ze standardami: dokładność pomiarowa odpowiada standardowi IEC 61557-12: klasa 0.5 w zakresie od 2 do 120% nominalnego prądu (z przetwornikami prądowymi TE).

www.socomec.com

Authors

Related posts

Góra
English