Urwerk EMC – najdokładniejszy mechaniczny zegarek świata

Mechaniczne zegarki to arcydzieła precyzyjnej mechaniki. Niestety, mimo stosowania – niekiedy – bardzo wymyślnych i drogich rozwiązań, dokładność mechanizmu nie może się równać z precyzją elektronicznego pomiaru czasu. Mimo tego zegarek, zbudowany w założonej przez Feliksa Baumgartnera szwajcarskiej manufakturze Urwerk zapewnia pomiar czasu z dokładnością do 10 mikrosekund!
Niezwykłe konstrukcje, produkowane przez firmę Urwerk (jej współzałożycielem jest Felix Baumgartner, ale inny, niż ten od stratosferycznego skoku) z tradycyjnymi zegarkami łączy zazwyczaj tylko to, że pokazują czas. Wszystko inne – począwszy od wyglądu, poprzez zastosowane rozwiązania techniczne, po cenę – sprawia, że w przypadku produktów tej szwajcarskiej firmy mamy do czynienia z czymś wyjątkowym.
Przykładem takiego podejścia do zegarków jest m.in. model Urwerk EMC, czyli Electro Mechanical Control. Zegarek został wyposażony w opracowany przez Urwerk mechanizm, zamknięty w kopercie ze stali i tytanu, a zamiast jednej tarczy zastosowano oddzielne wskazania dla godzin wraz z minutami, sekund oraz dla rezerwy chodu, wynoszącej aż 80 godzin.
Tym, co świadczy o wyjątkowości zegarka jest jednak pewien detal – moduł kontroli, sprawdzający precyzję pomiaru czasu, którego napęd został zbudowany przez firmę Maxon, odpowiedzialną m.in. za napęd marsjańskiego łazika Curiosity.
Moduł ten składa się z optycznego sensora, który śledzi ruchy pracującego wewnątrz zegarka koła zamachowego. Ruchy koła, pracującego z częstotliwością 4 Hz są następnie porównywane z elektronicznym miernikiem pracującym z częstotliwością 16 mln Hz, a ewentualna różnica jest następnie przeliczana i pokazywana na dodatkowej tarczy.
Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może samodzielnie kontrolować pracę zegarka, pilnować jego punktualności i – dzięki pokrętłu wbudowanemu w kopertę – regulować ewentualne nieprawidłowości. Producent zapewnia przy tym, że odchylenia mierzone są z dokładnością do 10 mikrosekund.
Cena zegarka wynosi ok. 120 tys. USD.

 

na podstawie materiału z portalu gadzetomania.pl

 

uwemc1-d253df7163c854ec30599f778362,630,0,0,0

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English