Tartak IKEA w Stalowej Woli

Aż 400 tys. m³ drewna rocznie będzie mógł przerabiać nowy tartak koncernu IKEA w Polsce otwarty w Stalowej Woli. To największy taki zakład w Polsce i — jak chwalą się jej właściciele — największy w IKEA Industry na świecie. Na razie zatrudnia jedynie 43 osoby, ale jest dopiero w fazie testowej, w przyszłości pracowników będzie więcej.

Obecna wartość inwestycji to blisko 33 mln zł. Aby wybudować ten ogromny zakład produkcyjny, Ikea Industry, znana wcześniej jako Swedspan Polska, wydała 6,9 mln zł na zakup dwóch działek o łącznej powierzchni 25 ha. Fabryka płyt z drewna sosnowego, używanych do produkcji mebli, powstała na terenie strefy ekonomicznej “Wisłosan”.
Miasto skusiło inwestora oferując dobudowanie bocznicy kolejowej. Niedawno też zakończyło budowę specjalnych dojazdów i parkingów dla ciężarówek wjeżdżających na teren fabryki. Ten przejaw dobrej woli ma skusić Szwedów do kolejnej inwestycji. A jest o co walczyć.
Początkowo w zakładzie zatrudnienie znajdzie około 80 osób. Jednak wraz z rozruchem nowych taśm produkcyjnych, zapotrzebowanie na kolejnych pracowników będzie się zwiększać. Docelowo planują przyjąć 300 osób. Całkowitą zdolność produkcyjną fabryka osiągnie za dwa lata. Istnieje jednak duża szansa, że załoga urośnie do 700 osób. Jest to możliwe, gdy Szwedzi zdecydują się do fabryki płyt dobudować pełną fabrykę mebli. Obecnie rozważane jest, gdzie inwestycja byłaby bardziej opłacalna. Tu Stalowa Wola rywalizuje ze słowackimi Malackami.
— Teraz będziemy się koncentrować na rozwoju produkcji w nowym tartaku. Rejon Stalowej Woli umożliwia stabilne dostawy drewna sosnowego. Wysokiej jakości surowiec, wykwalifikowana kadra i doskonała lokalizacja tartaku blisko naszych fabryk w Polsce i na Słowacji stwarzają nam dobre warunki do dalszego rozwoju — mówi Henrik Andersson, szef dywizji Solid Wood w IKEA Industry.
W zeszłym roku koncern przerobił 13,97 mln m sześc. drewna, z czego 32 proc. pochodziło ze źródeł certyfikowanych w FSC. W 2017 r. ten współczynnik ma sięgnąć połowy. Dla porównania: w Polsce rocznie z Lasów Państwowych (a jest to praktycznie monopolista i ma certyfikat) pozyskuje się ok. 35 mln m³.

 

http://www.pb.pl

Authors

Related posts

Góra
English