seebaWIND Service dokonuje wymiany przekładni w rekordowym czasie

W połowie czerwca niezależna od producentów firma serwisowa seebaWIND Service GmbH wymieniła w polskiej farmie wiatrowej w Zachodnio-Pomorskim przekładnię dwóch turbin wiatrowych o mocy 1,5 megawatów zaledwie w ciągu trzech dni. Sześciu techników serwisowych seebaWIND Service wykorzystało most przekładni, dzięki czemu nie trzeba było zdejmować wirników turbin.  – Dzięki temu mogliśmy zaoszczędzić tydzień czasu pracy i znaczne koszty, które zostałyby poniesione w związku z zorganizowaniem dodatkowej logistyki i dźwigów – mówiDirk Hennig, zastępca kierownika serwisu w seebaWIND Service.
Wymiana uszkodzonej i niezdatnej do naprawy przekładni w obu turbinach typu Fuhrländer FL 77 odbyła się na wysokości 100 metrów. Do montażu użyto tylko jednego dźwigu. Dzięki zainstalowaniu mostu przekładni zaoszczędzono na drugim dźwigu i tym samym znacząco na kosztach. Specjaliści seebaWIND umocowali przy pomocy mostu przekładni główny wał na nośniku maszyny i ustabilizowali tą konstrukcją wirnik, a także łożysko główne. – Wymiana obu przekładni o ciężarze 15 ton została przeprowadzona w absolutnie rekordowym czasie – stwierdza Dirk Hennig.
Największe wyzwanie przy wymianie przekładni stanowi głównie logistyka i warunki wiatrowe – wyjaśnia Dirk Hennig.  – Taka akcja musi być dobrze zaplanowana. Wszystkie części zamienne, materiały i dźwigi muszą znajdować w odpowiednim miejscu we właściwym czasie. Do tego są niezbędni specjaliści, którzy znają logistyczną specyfikę za granicą, na przykład specjalne zezwolenia  na jazdę lub przepisy ochrony pracy.

www.seebawind.de

 

Ein Serviceteam von seebaWIND tauscht das Getriebe einer Windenergieanlage

Authors

Related posts

Góra
English