Fotowoltaiczne szkło

Szkło fotowoltaiczne

 

Może okazać się, że twój smartfon lub okno w biurze chłonie tyle promieni słonecznych, że można je zamienić na energię elektryczną. Oczywiście panele słoneczne nie są już nowością, ale w tym przypadku panele będą idealnie przezroczyste. Taką technologię opracowali naukowcy z Uniwerytetu Stanowego Michigan.

Moduł nazwany przezroczystym słonecznym koncentratorem energii dołącza do innych tego typu wynalazków. Różnica polega na tym, że takimi panelami można pokryć ściany, budynki, zainstalować w oknach, na urządzeniach wystawionych na światło. Dzięki temu nie szpeci się istniejącej infrastruktury ani nie wymaga przeznaczenia specjalnego miejsca pod instalację typowych paneli słonecznych.
Moduł, który obecnie wygląda jak kawałek zwykłego szkła, pokryty jest cząstkami organicznymi, które pochłaniają niewidzialne zakresy fal świetlnych. Naukowcy mogą dostroić materiał tylko do pochłaniania fal ultrafioletowych lub podczerwonych, które są przekształcane na fale o innej długości. Takie promienie są doprowadzane w materiale do krawędzi płytki, gdzie są konwertowane na energię elektryczną za pomocą pasków z komórkami fotowoltaicznymi.

http://www.ibtimes.com/clear-solar-panel-could-turn-smartphones-tablets-mini-power-plants-michigan-researchers-1663948

Authors

Related posts

Góra
English