Metro w Stambule oszczędza energię dzięki systemowi ENVILINE ERS, rozwijanemu w ABB w Polsce

Produkowany w ABB w Aleksandrowie Łódzkim innowacyjny system do odzyskiwania energii z hamujących pociągów od kilku miesięcy działa w metrze w Stambule. Dzięki temu rozwiązaniu operator oszczędza dziennie znaczne ilości energii.

 

 

Stambuł, w którym mieszka prawie 15 mln ludzi, czyli blisko jedna piąta populacji Turcji, posiada jedną z największych sieci transportu szynowego w Europie. Władze miasta chcą, aby w 2019 roku ta sieć liczyła 489 km, a w 2023 roku już dwa razy więcej. W inwestycjach realizowanych na tak dużą skalę istotne jest wykorzystanie rozwiązań, które charakteryzują się nie tylko niezawodnością, ale i zwiększoną efektywnością energetyczną.
Jedno z takich rozwiązań, przytorowy system rekuperacji energii ENVILINE ERS, zostało zainstalowane na rozbudowywanej linii metra M2, z której korzysta około 300 tys. pasażerów dziennie, a która łączy północną i południowo-centralną część miasta przecinając zatokę Bosforu. System umożliwia odzyskiwanie energii z hamującego pojazdu i oddanie jej do sieci prądu przemiennego. Pozyskana w ten sposób moc może być spożytkowana na potrzeby własne metra, czyli do zasilenia wentylatorów, klimatyzacji lub oświetlenia. Całkowita ilość energii zużywanej przez system transportu trakcyjnego może być zredukowana w ten sposób nawet o 30 proc.
– System został zainstalowany z sukcesem, uruchomiony i działa bezobsługowo. Jako dodatkową opcję przygotowaliśmy możliwość zdalnego włączania i wyłączania aplikacji na potrzeby prac konserwacyjnych. W tego typu instalacjach nasze urządzenie jest w stanie generować oszczędności energii na poziomie 1-3 MWh dziennie, co jest dużym osiągnięciem – powiedział Artur Kucybała, dyrektor Lokalnej Grupy Produktowej ABB Przekształtniki Trakcyjne.
Dla porównania statystyczny mieszkaniec Turcji zużywa około 3 MWh elektryczności w okresie 12–13 miesięcy.
ENVILINE ERS to nowy produkt w ofercie ABB, który został opracowany przez naukowców z Korporacyjnego Centrum Badawczego (CRC) ABB w Krakowie przy wparciu inżynierów z Aleksandrowa Łódzkiego, gdzie ABB posiada swoje centrum produkcyjno-kompetencyjne w obszarze m.in. energoelektroniki.
– Na początku sprawdziliśmy rynkowe zapotrzebowanie i wymogi, które urządzenie musi spełnić, by znalazło odbiorców. W wypadku falownika ERS do najważniejszych wytycznych należały oszczędności energii, które przekładały się na zwrot z inwestycji klienta po dwóch, trzech latach użytkowania oraz trwałość, która pozwalałaby na niezakłóconą pracę przez nawet 25 lat – tłumaczy Patrycjusz Antoniewicz z CRC w Krakowie.
Zaprojektowany w Krakowie prototyp falownika powstał w zakładzie w Aleksandrowie Łódzkim i tam przeszedł pierwsze testy. W 2013 roku instalacja została przewieziona na podstację tramwajową w Łodzi, gdzie nastąpiło jej pierwsze, pilotażowe uruchomienie. Po kilku miesiącach testów, które potwierdziły skuteczność rozwiązania, urządzenie wróciło do Centrum Badawczego w Krakowie. Tam przeszło ostateczne testy i zostało przygotowane do przeprowadzenia kolejnego pilotażu, który miał miejsce w Stambule.
Od minionego roku produkt znajduje się w szerokiej ofercie ABB dla sektora transportu i infrastruktury. Za jego sprzedaż, produkcję, dostawy i uruchomienia na całym świecie odpowiada jednostka w Aleksandrowie Łódzkim.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English