Dziesięć prostych kroków do zwiększenia wydajności i produktywności

Racjonalizacja zastosowania narzędzia
Biorąc pod uwagę ogromną liczbę geometrii i wielkości narzędzi oraz dostępnych materiałów, możliwe konfiguracje narzędzia do skrawania metalu są właściwie nieograniczone. Właściciele warsztatów z reguły podejmują decyzje dotyczące narzędzi na podstawie zastosowań. Wybierają narzędzie do określonego zadania na produkowanej części, a następnie wybierają inne narzędzie w celu wykonania innego zadania.

 

9192-HQ_IMG_How_To_Find_The_Correct_Tool_m

Pełna oferta narzędzi jest ogromna — racjonalizacja jest konieczna

 

W przykładowej sytuacji potrzebne są dwa różne narzędzia do toczenia wału i wykonania szerokiego rowka z dwiema kwadratowymi krawędziami. Jedno narzędzie toczy wał do wymaganej średnicy i wycina jedną krawędź oraz szerokość rowka, a następnie drugie narzędzie wycina drugą krawędź. Każde narzędzie jest programowane i optymalizowane oddzielnie, co generuje oddzielne koszty programowania i zarządzania.
Przeciwną strategią wyboru narzędzia jest stworzenie specjalistycznego niestandardowego narzędzia, które może wykonywać wiele czynności za jednym podejściem. Strategia ta jest wygodna, jednakże zaprojektowanie i wyprodukowanie specjalnych narzędzi jest kosztowne.
Pomiędzy dwiema skrajnymi sytuacjami istnieje podejście, które polega na wykorzystaniu standardowego narzędzia przygotowanego do wykonywania więcej niż jednej czynności (narzędzie wielokierunkowe). Doskonałym przykładem tego podejścia są narzędzia MDT firmy Seco.
Funkcje narzędzia umożliwiają toczenie do odpowiedniej średnicy, zagłębianie w celu wykonania jednej krawędzi, ruch w poprzek wału w celu toczenia rowka oraz wycofywanie w celu wykonania drugiej krawędzi. Nawet jeśli tego typu narzędzie wielokierunkowe nie pracuje ze zoptymalizowanymi parametrami skrawania dwóch oddzielnych narzędzi, oszczędność związana z narzędziami, programowaniem, czasem zmiany narzędzia oraz kosztem składowania sprawia, że narzędzie wielokierunkowe nie jest preferowanym wyborem.

 

Złożona obróbka elementu (technologia grupowa)
Zamiast stosowania narzędzi umożliwiających wykonywanie dwóch lub więcej czynności warsztat może wybrać narzędzia do wykonywania podobnych czynności na różnych elementach obrabianych. Warsztat może obrabiać szeroki zakres różnych elementów, ale będą one miały wspólne cechy, takie jak otwory, wycięcia i powierzchnie frezowane.
Aby usprawnić obróbkę złożonych części, można traktować podobne cechy jako grupy i wybrać narzędzie odpowiednie do określonych czynności, na przykład do wykonywania otworów, które są powtarzane na różnych częściach. Zoptymalizowane narzędzie maksymalizuje produktywność i obniża koszty, co uwzględnia czas powtarzalnego programowania narzędzi dla każdej oddzielnej części. Technologia grupowa pomaga również w zmniejszeniu liczby posiadanych narzędzi.

Authors

Related posts

Góra
English