Rekordowa konferencja SOLIDWORKS w Europie – za nami DPS Forum 2016

Fot1

 

Patronat medialny_mDPS Forum 2016, które odbyło się 26 października na Stadionie PGE Narodowym zgromadziło ponad 500 osób. To rekordowa frekwencja w historii wydarzenia, które firma DPS Software zorganizowała już po raz piętnasty.
DPS Forum to coroczna okazja do tego, by w jednym miejscu spotkali się użytkownicy i pasjonaci nowych technologii i wspólnie porozmawiali na temat trendów w branży i tego, co czeka nas w przyszłości – mówi Paweł Dziadosz, dyrektor generalny DPS Software. – Tegoroczna edycja była poświęcona projektowaniu dla ludzi. Projektowanie we współczesnym świecie polega na stworzeniu koncepcji czegoś, co najpierw powstaje w głowach projektantów, inżynierów i designerów, a następnie pomysł ten zostaje zwirtualizowany za pomocą narzędzi do parametrycznego projektowania 3D – dodaje.

Fot2

Projektowanie dla ludzi – od mebli po roboty rehabilitacyjne
Projektowanie CAD sprawdza się w wielu dziedzinach życia. Zaczynając od tworzenia mebli użytkowych, o czym podczas forum opowiedział gość specjalny Jarosław Ostaszewski, popularny bloger prowadzący wideoportal Domidrewno.pl, a kończąc na produktach mających na celu ratowanie zdrowia, jak na przykład robot rehabilitacyjny Luna EMG pomagający osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe. Więcej o tym projekcie, jak i o designie 3D z uwzględnieniem ergonomii uczestnicy konferencji usłyszeli od Jadwigi Husarkiej-Sobiny, która razem ze swoim zespołem z Husarska Design Studio zaprojektowała wspomnianego robota Luna EMG. O wykorzystaniu SOLIDWORKS w bioinżynierii mówili dr inż. Roman Grygoruk i inż. Maciej Gołaszewski z Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Wśród prelegentów znaleźli się też m.in. dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy, prowadzący program popularno-naukowy SONDA2 oraz Nauka To Lubię, przedstawiciele firm 3Dconnection, Dafi, HP Inc Polska, Komes, Sansec jak i Zakładu Makerspace, przestrzeni dla wytwórców i majsterkowiczów.

Fot3

Nowości ze świata projektowania CAD 3D – premiera SOLIDWORKS 2017
DPS Forum było również okazją do poznania nowości ze świata CAD 3D. Podczas wydarzenia miała miejsce premiera najnowszej wersji SOLIDWORKS 2017. Uczestnicy konferencji mogli poznać i przetestować nowości oprogramowania przy specjalnie wyznaczonych stanowiskach. Udoskonalona praca z dużymi złożeniami, bardziej wydajne narzędzia do modelowania, szybsze tworzenie rysunków 2D czy możliwość otwierania danych projektowych innych producentów – to tylko niektóre z wprowadzonych nowości.

Fot4

Innowacyjne produkty i usługi w strefie wystawców
Na gości forum czekali też wystawcy oferujący produkty i usługi związane z najnowszymi technologiami. Obok firm z powodzeniem działających na rynku od lat – takich jak HP Inc Polska czy 3Dconnection, dostarczających nowoczesny sprzęt komputerowy dla inżynierów pojawiły się też start-up’y zakładane przez zdolnych i przedsiębiorczych absolwentów polskich uczelni technicznych. Wśród nich znalazły się ATMAT, firma zajmująca się m.in. modelowaniem, produkcją i udoskonalaniem drukarek 3D i Photon Entertainment, producent Photona, robota uczącego dzieci programowania. Swoje usługi prezentowały też firmy związane ze skanowaniem i drukiem 3D. Jak co roku w strefie wystawców nie zabrakło też kół naukowych współpracujących z DPS Software.

Fot5

Projektowanie na czas i wyróżnienie najzdolniejszych studentów
Każdy uczestnik konferencji mógł wziąć udział w konkursach, na przykład w MODELMANII, polegającej na jak najszybszym przeniesieniu modelu z dokumentacji 2D do 3D, czy konkursie zorganizowanym przez firmę Sansec. Zwycięzca, który w najkrótszym czasie złożył model robota w SOLIDWORKS 2017, wygrał MiP-a, robota sterowanego gestami.
Podczas DPS Forum ogłoszono też oficjalne wyniki największego i najbardziej prestiżowego konkursu dla młodych inżynierów – 15 edycję Studenckiego Konkursu Projektowego wygrał Michał Perek z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jury doceniło jego projekt samochodu sportowego PD – ONE. Z kolei pierwsze miejsce w konkursie projektowym Projektanci do Wozu!, polegający na zaprojektowaniu wozu wsparcia bezpośredniego 2025 zajął Mateusz Rynkiewicz.

Fot6

W tym roku nowością podczas forum było to, że strefa edukacyjna i biznesowa zostały połączone, konferencja stała się platformą umożliwiającą spotkanie się świata akademickiego ze światem biznesu. – Dla przedsiębiorców była to okazja do poznania młodych i zdolnych inżynierów, być może przyszłych pracowników. Z kolei studenci mogli zobaczyć, jak firmy wykorzystują najnowsze technologie i jak wygląda praca w tej branży – mówi Adrian Czapla z działu edukacji DPS Software. W konferencji wzięli udział m.in. użytkownicy i przedstawiciele firm korzystających z oprogramowania SOLIDWORKS, wystawcy, akademicy i członkowie kół naukowych współpracujących z DPS Software.

Fot7

Autor: Justyna Górniak | DPS Software

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English