Roboty współpracujące jako motor napędowy do rozwoju rynku

Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki – World Robotics Report 2016: roboty współpracujące, jako motor napędowy do rozwoju rynku

 

RTEmagicC_IFR_Industrial_2016_web_02.jpg

 

Coroczny raport World Robotics Report 2016 opublikowany dzisiaj przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) podkreśla, w jaki sposób niewielkie i przyjazne dla użytkowników roboty współpracujące („koboty”) mają stać się motorem rozwoju rynku automatyki. W raporcie przewiduje się wzrost wartości rocznej sprzedaży robotów przemysłowych na całym świecie o średnio 13% rocznie w latach 2017 – 2019. W tym okresie nastąpi przełom w dziedzinie współpracy ludzi i robotów, umożliwiający pracę robotów ramię w ramię z ludźmi, bez zabezpieczeń ochronnych, co zwiększy wydajność i jakość produkcji.
Jako lider branży kobotów, Universal Robots z zadowoleniem przyjmuje raport potwierdzający trafność naszej misji: pokonywania barier i dostępu do automatyzacji w obszarach, w których dotychczas uznawano to za zbyt skomplikowane lub kosztowne – powiedział Daniel Friis dyrektor sprzedaży Universal Robots. – Ponad 10 000 zainstalowanych na całym świecie kobotów naszej produkcji pokazuje ogromny potencjał tej gałęzi automatyzacji. Małym i średnim firmom umożliwiamy wzrost ich konkurencyjności na arenie globalnej dzięki średniemu okresowi zwrotu inwestycji w robota wynoszącemu zaledwie 195 dni.

Sektory przemysłowe, które według prognoz IFR będą stosowały w coraz szybszym tempie koboty, to między innymi motoryzacja, tworzywa sztuczne, montaż elektroniki i obrabiarki. Universal Robots także dostrzega w tych sektorach wzrost tendencji do robotyzacji.
Roboty UR są obecnie coraz częściej wykorzystywane na liniach montażowych samochodów, gdzie pracują dosłownie ramię w ramię z pracownikami, odciążając ich od powtarzalnych i nieergonomicznych czynności. Posiadamy wiele przykładów na to, jak koboty czterokrotnie zwiększyły np. wydajność produkcji wtryskarek, a nasz nowy robot UR3 jest w tej chwili bardzo poszukiwanym rozwiązaniem do automatyzacji montażu lekkiego. – powiedział Fris. – Na międzynarodowej wystawie obrabiarek (IMTS) w Chicago spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, którzy nie ograniczali się tylko do oglądania kobotów – byli byli gotowi na miejscu składać na nie zamówienia – dodaje Friis.

Według raportu IFR w obydwu Amerykach spodziewany jest silny trwały trend do wzrostu stosowania kobotów. Jednakże przewiduje się, że głównym motorem wzrostu robotyzacji wciąż pozostaną Chiny zwiększające swoją dominację – do 2019 roku blisko 40% wszystkich wyprodukowanych na świecie robotów zostanie zainstalowane w tym kraju.

Chiny stanowią obszar silnego zainteresowania Universal Robots. Otworzyliśmy oddział w Szanghaju w 2013 roku i nieprzerwanie rozwijamy sieć naszych dystrybutorów w tym regionie, w którym klienci coraz powszechniej używają naszych kobotów do optymalizowania jakości produkcji i automatyzacji powtarzalnych czynności, do wykonywania których w Chinach zaczyna brakować pracowników – mówi Friis.

Popyt na towary konsumpcyjne na rynkach całego świata zmusza wszystkich producentów do wytwarzania innowacyjnych wyrobów wysokiej jakości coraz szybciej, powtarzalniej i ekonomiczniej. Koboty umożliwiają powielanie kreatywności ludzkiej z powtarzalnością robota, pozwalając na nadążanie za ewolucją rynków i wymagań klientów.

W Universal Robots termin „współpracujący” rozumiemy nie tylko jako rozliczne zabezpieczenia wbudowane w nasze roboty, ale także jako łatwość ich obsługi i integracji. To właśnie wyróżnia nas spośród konkurencji – mówi Friis, nawiązując do nowej inicjatywy mającej przyśpieszyć wdrażanie robotów.

Firma Universal Robots właśnie uruchomiła Universal Robots+ – internetowy salon z elementami wykonawczymi, oprogramowaniem, peryferiami i akcesoriami oferowanymi przez ekosystem zewnętrznych developerów UR, zoptymalizowanymi i zweryfikowanymi pod kątem niezawodnej współpracy z robotami UR. Dzięki temu integratorzy, dystrybutorzy i klienci UR mogą od razu przystępować do składania swoich kolejnych instalacji robotów UR.

Raport World Robotics Report 2016 jest dostępny tutaj www.ifr.org

 

Źródło: UR

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English