RAFAKO podpisało kontrakt na budowę bloku kogeneracyjnego w elektrociepłowni w Wilnie

RAFAKO podpisało kontrakt na budowę bloku kogeneracyjnego w elektrociepłowni w Wilnie (3)_m

 

To pierwsza tak duża i prestiżowa umowa podpisana przez RAFAKO na rynku zagranicznym od wielu lat. To dla nas duże wyróżnienie, nie zamierzamy jednak poprzestać na tym kontrakcie. Chcemy w najbliższym czasie zdecydowanie zwiększyć swoją aktywność na rynkach zagranicznych, tak by do 2018 roku eksport odpowiadał za 25, a nawet 30 proc. przychodów. Rynki zagraniczne, w obliczu mniejszej ilości nowych projektów w Polsce, nabierają dla RAFAKO coraz większego znaczenia – powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, Prezes Zarządu RAFAKO.

Zamawiającym jest firma JSC „Vilniaus Kogeneracinė Jėgainė”. Uroczyste podpisanie kontraktu odbyło się w czwartek, 29 września w Wilnie. Ze strony RAFAKO umowę ratyfikowali prezes Agnieszka Wasilewska-Semail oraz wiceprezes Edward Kasprzak. Wydarzenie swą obecnością uświetnił premier Litwy, Algirdas Butkevičius.

Nowo powstająca elektrociepłownia na Litwie ma być przyjazna środowisku. Paliwo, jakie spalane będzie w kotłach to biomasa. – Dzisiaj klienci nie chcą uzależniać się tylko od jednego rodzaju biomasy. Wiąże się to z ceną, ale i dostępnością produktów. Strona litewska również oczekuje takiego rozwiązania, gdzie można spalać kilka rodzajów biomasy – wyjaśnia Grzegorz Podsiadło, dyrektor Zakładu Obiektów Energetycznych RAFAKO. W tym wypadku będą to trzy rodzaje: zrębki, słoma i lignina.
Pierwszy etap tej inwestycji to przygotowanie całego układu biomasy. Zaplanowano go w taki sposób, aby biomasa nie była dostarczana wyłącznie tzw. systemem drogowym, ale by również klient miał możliwość przygotowywać ją u siebie. W ramach inwestycji został przewidziany system rębaków, co oznacza, że na terenie elektrowni można składować różnego rodzaju kłody drewniane, które w dalszym procesie zostaną przerobione na biopaliwo.

 

RAFAKO podpisało kontrakt na budowę bloku kogeneracyjnego w elektrociepłowni w Wilnie (14)_m

 

Trzecią możliwością dostarczania paliwa jest tzw. system kolejowy, będący również w zakresie RAFAKO. Można nim dostarczać zarówno gotową biomasę, jak i w postaci kłód drewnianych do rębkowania na miejscu. Pod tym kątem jest to bardzo rozbudowana instalacja, ponieważ mamy tu do czynienia z kilkoma rodzajami biomasy i różnymi systemami jej transportu. Projekt przewiduje aż 8 stanowisk do rozładunku biomasy.

Cechą charakterystyczną tej elektrociepłowni będzie tzw. system dwunitkowy. Występują tu dwa kotły o wydajności 135 ton pary na godzinę każdy. Za kotłami powstaną dwa systemy oczyszczania spalin metodą półsuchą.

Ostatnim elementem elektrociepłowni jest układ odzysku ciepła poprzez kondensację spalin o mocy około 40 MWt. W ramach kontraktu RAFAKO wykona ponadto wszystkie roboty budowlane, drogi dojazdowe, część elektryczną, część związaną z automatyką, kompleksowe projektowanie, dostawy, rozruch oraz szkolenie załogi.

Warto podkreślić, że jest to największy kontrakt eksportowy w formule EPC, czyli „pod klucz” zawarty przez RAFAKO. – Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje, ponieważ ufamy, że otworzy nam drogę na możliwości zawierania umów z zagranicznymi inwestorami – podsumowuje Grzegorz Podsiadło.

 

Źródło: RAFAKO

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English