Bezpłatny przewodnik NSK pozwala zwiększyć wydajność pomp w górnictwie

Firma NSK zaprezentowała bezpłatny przewodnik »Łożyska do pomp i sprężarek», który zawiera szczegółowe informacje na temat najnowszych technologii i konstrukcji łożysk oraz ułatwia ich dopasowanie do różnych typów pomp powszechnie stosowanych w przemyśle górniczym i wydobywczym.

 

NSK 8606-ImprovePumpPerformanceinMiningQuarryingPIC

 

Optymalny  wybór  łożysk kulkowych i wałeczkowych umożliwia pompom i sprężarkom osiąganie większej wydajności i opłacalności. Co więcej,  właściwe dopasowanie łożysk może pomóc w zmniejszeniu fizycznej wielkości  pomp i poprawić podstawowy wyznacznik konserwacyjny w postaci średniego czasu pomiędzy usterkami (MTBF).
W instalacjach górniczych i wydobywczych pompy stanowią podstawę większości procesów wydobywczych, przesyłowych i przetwórczych, w przypadku których każda usterka  skutkuje  nagłą utratą  produktywności i przekłada się na gwałtowny wzrost kosztów konserwacyjnych. W zależności od konstrukcji, łożyska pompy mogą pracować pod obciążeniami osiowymi, promieniowymi lub kombinacją obu typów. Chociaż prędkości pracy, jak i warunki  smarowania  mogą się znacząco różnić, długa żywotność oraz wysoki wskaźnik MTBF pozostają wymaganiami niezmiennymi.
Pompy przemysłowe są dostępne na rynku w wielu wariantach, obejmujących typy odśrodkowe, tłokowe, wirowe, wirnikowe i śrubowe. W zależności od transportowanego medium, każda z nich ma swoje wymagania pod kątem konstrukcji łożysk, co sprawia, że  firma NSK dostarcza rozwiązania dopasowane do konkretnych zastosowań.
Dobrym tego przykładem są pompy odśrodkowe, które wymagają  łożysk dostosowanych do  zwiększonych obciążeń osiowych, przy jednoczesnym zapewnieniu minimalnego luzu. W tym wypadku  rekomendowanym  rozwiązaniem NSK jest zastosowanie łożysk kulkowych poprzecznych HR o wysokiej niezawodności, które posiadają większe elementy toczne niż standardowe łożyska poprzeczne. Konstrukcja ta zwiększa nośność dynamiczną o ok. 19% i wydłuża żywotność pomp.
Pompy tłokowe  często muszą pracować w warunkach ciężkich obciążeń osiowych i promieniowych, wymagając  precyzyjnego montażu łożyska i kompatybilności z olejem smarowym.  Dla takich zastosowań firma  NSK opracowała łożyska walcowe  ze specjalnym koszykiem L-PPS o doskonałej odporności na podwyższone temperatury i zużycie oraz o wysokiej  stabilności chemicznej.
Wydłużona żywotność i minimalne nakłady  konserwacyjne  to najważniejsze cechy  jakimi  powinny charakteryzować się pompy głębinowe/zatapialne.  Niemniej  jednak żywotność górnego łożyska pompy może zostać znacząco ograniczona na skutek zjawiska pełzania, które jest spowodowane  kombinacją niewielkich obciążeń promieniowych i luźnym pasowaniem w obudowie.  Mając na uwadze powszechność występowania tego problemu w branży firma  NSK opracowała rozwiązanie wolne od zjawiska pełzania, które wykorzystuje dwa pierścienie uszczelniające O-ring na zewnętrznej powierzchni łożyska.
Znacznie więcej  informacji można znaleźć w przewodniku NSK  »Łożyska dla pomp i sprężarek», który przedstawia  dane dotyczące specyficznych zastosowań pomp w przemyśle wydobywczym i górniczym oraz prezentuje łożyska  zapewaniające optymalną wydajność i niezawodność użytkowania.  Przewodnik informuje także o najnowszych osiągnięciach technologicznych, jak również przedstawia interesujące Przykłady Sukcesów.  Publikacja  jest dostępna w wersji drukowanej oraz online pod adresem http://www.nsk-literature.com/pl/pumps-compressors-bearings/

 

Źródło: NSK

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English