Fortum gotuje w bytomskim kotle

Fortum1_m

 

W powstającej w Bytomiu nowej ciepłowni Fortum trwają prace, mające na celu przygotowanie do pracy kotła, który już niebawem będzie produkował ciepło dla mieszkańców. Firma przeprowadziła proces tak zwanego alkalicznego gotowania, który pozwolił na oczyszczenie i zabezpieczenie nowoczesnego, ekologicznego urządzenia. Powstający za łączną kwotę 50 milionów złotych nowy zakład Fortum w Bytomiu zostanie uruchomiony jeszcze w 2016 roku.

Proces alkalicznego gotowania kotła, trwający łącznie ponad 40 godzin, miał na celu usunięcie luźnych zanieczyszczeń powstałych w czasie montażu, takich jak: opiłki, piasek, smary i tłuszcze. W pierwszej fazie urządzenie zostało oczyszczone, a potem dokładnie wypłukane. Następnie w wyniku gotowania wewnętrzne powierzchnie kotła zostały pokryte warstwą ochronną, zabezpieczającą przed korozją. Fortum podjęło te działania aby zagwarantować długoterminową bezawaryjną i prawidłową pracę kotła.

– Po całkowitym zamknięciu konstrukcji budynku nowej ciepłowni przystąpiliśmy do ostatniego etapu realizacji inwestycji, czyli rozruchu instalacji. Jednym z jego kluczowych elementów jest sprawdzenie i odpowiednie przygotowanie do pracy wszystkich instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnego kotła. To najważniejsze urządzenie nowej ciepłowni, dlatego cieszymy się, że proces alkalicznego gotowania przebiegł zgodnie z planem – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Nowa ciepłownia Fortum w Bytomiu będzie spełniała rygorystyczne normy środowiskowe. Zakład będzie współpracował z budowaną elektrociepłownią w Zabrzu i docelowo ma stanowić jej uzupełnienie jako źródło szczytowe. Dodatkowo będzie pełnił rolę rezerwy dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, a także posłuży jako podstawowe źródło ciepła dla bytomian w okresie letnim. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest firma Erbud. Wszystkie prace związane z budową nowego źródła ciepła dla Bytomia są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem.

 

Źródło: Fortum

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English