Polska firma wygrywa robota Universal Robots w międzynarodowym konkursie

win a robot_m

 

Firma W2 to jeden z trzech laureatów w globalnym konkursie ogłoszonym w lutym br. przez Universal Robots – duńskiego producenta robotów współpracujących.

Celem konkursu „Win a robot”  było opisanie zadań wymagających automatyzacji w swoim przedsiębiorstwie. Mogły to być czynności monotonne lub uciążliwe dla człowieka, a idealne dla robota, a także procesy wymagające optymalizacji, np. wykonywane ręcznie.

Firma W2 specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu elektroniki profesjonalnej. Zakres działalności firmy obejmuje projektowanie, produkcję, serwis oraz sprzedaż najwyższej jakości sygnalizatorów do systemów sygnalizacji pożaru i sygnalizacji włamania, kolumn sygnalizacyjnych, sygnalizatorów i innych produktów do automatyki,  jak również osprzętu instalacyjnego. Wygrana w konkursie – robot UR5 zostanie wykorzystany do usprawnienia procesu klejenia podczas przygotowywania obudowy dla sygnalizatorów oraz pracy nad przetwornikami piezoceramicznymi.

Od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się, jak usprawnić proces klejenia. Zbiegło się to z ogłoszeniem przez Universal Robots konkursu na wygranie robota. Pomyśleliśmy, że może to być rozwiązanie idealne do naszych potrzeb. Zastosowanie robota do nakładania kleju, na linii montażowej naszych produktów, nie tylko skróci cały proces produkcji, ale również wyeliminuje starty w częściach, zapewni powtarzalność oraz odciąży naszych pracowników od monotonnej i uciążliwej pracy – mówi Szymon Ratajski, kierownik ds. konstrukcji, W2.

Proces klejenia odbywa się w W2 w trzech obszarach: klejenie przetworników piezoceramicznych (klejenie membran), klejenie soczewek do obudów sygnalizatorów (klejenie pod kątem), klejenie łączeń kolumn sygnalizacyjnych (nakładanie kleju do szczeliny). Są to monotonne i uciążliwe czynności. Ze względu na to, że proces jest wykonywany przez człowieka niemożliwe jest zapewnienie powtarzalności, co z kolei ma wpływ na zmienne zużycie materiału. Błędy w procesie skutkują stratami stosunkowo kosztownych części. Implementacja robota pozwoliłaby na zapewnienie powtarzalności procesu, a tym samym na zmniejszenie kosztów produkcji.

Ogromnie cieszy nas fakt, że polskie przedsiębiorstwa z sektora MŚP dostrzegają potrzebę zwiększenia rentowności i poprawę konkurencyjności i stawiają na robotyzację. Gratulujemy firmie W2 – mówi Slavoj Musilek, generalny menedżer w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Lekkie, elastyczne roboty współpracujące Universal Robots pozwalają zautomatyzować praktycznie każdą czynność — od klejenia, wkręcania śrub oraz montażu po podnoszenie i przenoszenie, a także pakowanie i paletyzację. Wyróżniają się również krótkim czasem zwrotu z inwestycji – średnio jest to 195 dni.

Konkurs „Win a robot” został ogłoszony w lutym i trwał do końca maja br. Był to ogólnoświatowy konkurs, w którym można było wygrać 3 roboty – jednego w Europie, jednego w Ameryce, jednego w Azji. Zwycięskie firmy otrzymają roboty specjalnie dobrane i dostosowane do ich potrzeb.

 

Źródło: Universal Robots

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English